Teď mám slovo já

17. dubna 2017 v 23:19 |  Články
Jsem vypravěč. Mým úkolem je tlumočit životy. Zdůrazňovat krásné a děsivé okamžiky, zveličovat činy hlavních hrdinů a zamlžovat příběhy vedlejších postav. Bez přestávek hovořím o světě, přestože jsem z něj viděl jen málo. Proniká ke mně v úlomcích a střepech cizích rozhovorů. Mluvím, ale jako kdybych mlčel. Nejsou to moje slova.
Kdo vypráví o vypravěči? Po poslední větě, s poslední tečkou na poslední straně přestávám existovat. Příběh přetrvá, ale člověk, který ho vypověděl publiku, upadá v zapomnění. Kam odejde? Do svého podkrovního bytu, kde usedne do mohutného ušáku s hrnkem kávy v ruce a tiše vyčkává na historky, díky kterým bude mít možnost znovu promluvit. Do stínu, ze kterého vystoupí s napsáním nové knihy.
Jsem vypravěč. Vím o všech všechno, každé tajemství, ale o mně nikdo nic neví. Jsem pořád tady, avšak nikdo nikdy nespatřil mou tvář. Můj hlas je cizí a zárověň tak povědomý. S největší obratností podsouvám posluchači své názory, ten je přejímá a považuje za vlastní. Ať šeptám, křičím nabo snad zpívám, vždy jsem jen součástí cizího příběhu, mluvícím abstraktem umírajícím po doslovu. Copak mě nechcete slyšet?
Jsem vypravěč a teď mám slovo já.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 18. dubna 2017 v 9:16 | Reagovat

Vypravěč je ušlechtilé povolání :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama